У меня умер муж не оставив завещания.


У меня умер муж не оставив завещания. У нас в собственности большой дом который мы построили вместе и квартира, которая досталась ему от его бабушки в наследство по завещанию.Сейчас на это имущество претендуют его родители и сын от первого брака.
У нас с покойным мужем совместная дочь.В каких долях распределяется имущество в моем случае и вообще родители мужа имеют ли право претендовать на наследство?

Відповідь.

Згідно ст. 1217 ЦК України, існує 2 види спадкування: спадкування за законом та спадкування за заповітом. У Вашому випадку це спадквання за законом.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, зокрема зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той із подружжя, хто його пережив, батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід, як із боку батька, так і з боку матері; у третю — рідні дядько та тітка спадкодавця; у четверту — особи, які проживали зі спадкоємцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини; у п’яту — інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближнього ступеня усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня.

Також спадкоємцями цієї черги є утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї. Якщо спадкоємця за законом на момент відкриття спадщини вже не буде серед живих, вся спадкова маса (майно), яку він міг би успадкувати, переходить до інших спадкоємців цієї ж черги (або до наступної черги).

Онуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, що належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живі на час відкриття спадщини. Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живі на час відкриття спадщини.

Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живі на час відкриття спадщини. Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частину спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Щодо часок у спадщіни, то за ст.ст. 1267, 1278 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі. Тобто, спадщина розподіляються рівними частками. Батьки померлого мають право на спадщину.